::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::

نام کاربري : پسورد : يا عضويت | رمز عبور را فراموش کردم

Security Forum

تعداد بازدید : 1189
نویسنده پیام
admin
آفلاینارسال‌ها: 347
عضویت: 5 /1 /1392
تشکر کرده: 14
تشکر شده: 67
مرور گر Tor چیست و چه کار می کند؟
مرور گر Tor چیست و چه کار می کند؟
کلمه ی Tor مخفف (The Onion Router چنان که لوگوی آن هم به شکل پیاز است) است که به معنی سالک پیاز می باشد و در ابتدا شبکه ای جهانی از سرور های توسعه یافته توسط نیروی دریایی آمریکا بود که بوسیله ی آن کاربران قادر بودند در اینترنت بطور ناشناس فعالیت کنند. اما حال به سامانه ای رایگان تبدیل شده که هدف اصلی اش نشان دادن فضای پنهان اینترنت و امکان تحقیق در آن است.
شبکه ی Tor با تغییر مکان دادن مکرر بین منابع سرور های ترافیک تان و کد دار کردن ترافیک، امکان بازگشت آن و تحت تعقیب قرار گرفتن تان را غیر ممکن می کند، ( می توان گفت که با سرور های سیار به شما امکان جستجو در اینترنت را می دهد. ) و بدین ترتیب هویت شما را پنهان نگه می دارد. هر کسی که از این براوزر استفاده کند متوجه می شود که ترافیک، هم از منابع مختلفی از شبکه ی Tor و هم از منبع گیرنده ی کامپیوتر شما در حال تبادل است.
برای دسترسی به این شبکه می بایست Tor Browser را نصب کنید. هر کاری که در مرور گر انجام دهید مستقیماً به شبکه ی Tor می رود و دیگر نیازی به پیکربندی و نصب از طرف شما ندارد. در مرور گر Tor، چون داده های شما از درگاه های متعددی می گذرند، سرعت اینترنت تان پایین می آید و شما تبادلات آهسته تری نسبت به فعالیت در مرور گر های دیگر را تجربه خواهید کرد.
مرور گر Tor برای چه مقاصدی مناسب است؟
اگر شما قصد ناشناس ماندن را در یک حکومت دیکتاتوری، یا روزنامه نگاری در یک نظام مستبد و یا هکری پنهان از دیدگان دولت بودن، دارید؛ مرور گر Tor یکی از آسان ترین ابزار های اینترنتی برای ناشناس کردن ترافیک تان است که در کنار این رایگان هم می باشد. یعنی با چیزی فرا تر از عالی سر و کار خواهید داشت.
در سطحی بسیار وسیع، Tor برای کسانی که می خواهند فعالیت های اینترنتی شان از چشم مبلّغان، سرویس های ارائه دهنده ی اینترنت و وبسایت ها پنهان بماند، مفید است؛ که شامل افراد درگیر با محدودیت های فیلترینگ در کشورشان، افسران پلیسی که درصدد پنهان کردن آدرس IP خود هستند و هر کس دیگری که نمی خواهد پلیس ها از فعالیت هایش در اینترنت مطلع باشند، می شوند.
تکنولوژی Tor فقط مختص جستجو و فعالیت ناشناس نیست، بلکه می توان با سرویس های مخفی که فقط بوسیله دیگر کاربران Tor قابل دسترسی است، وبسایت های دیگر را در اختیار گرفت. در یکی از همین سایت های سرویس دهی مخفی، سایت “جاده ی ابریشم” (The Silk Road ) قرار دارد که محل خرید و فروش مواد مخدر و روان گردان ها است.


تکنولوژی Tor فقط مختص جستجو و فعالیت ناشناس نیست، بلکه می توان با سرویس های مخفی که فقط بوسیله دیگر کاربران Tor قابل دسترسی است، وبسایت های دیگر را در اختیار گرفت. در یکی از همین سایت های سرویس دهی مخفی، سایت “جاده ی ابریشم” (The Silk Road ) قرار دارد که محل خرید و فروش مواد مخدر و روان گردان ها است. قابلیت های میزبانی سایت ها در مرور گر Tor در مواردی، سبب دخیل شدن پلیس در پرونده های مربوط به CP ( Child Pornography پورن کودکان ) و تجارت اسلحه شده است.
درگاه های مخفی فروش آنلاین اسلحه که هر چیزی را به هر کسی می فروشند. پس آیا چنین مارکتی برای احتیاجات روزانه ما نیاز است؟ محتملاً جواب منفیست، حداقل در وضعیت امروز جهان!
اما این مسئله در حال عمومی شدن و کسب کارایی و سودمندی در موارد و موقعیت های خاص است.
مرور گر Tor چه کار هایی نمی کند؟
مرور گر Tor در عین ورای کامل بود، سهل الاستعمال است. ولی اطمینان نکنید که چون از Tor استفاده می کنید کاملا ناشناس خواهید ماند. ارگانی مثل سازمان امنیت ملی آمریکا می تواند تشخیص دهد که شما کاربر Tor هستید و شما را تحت تعقیب قرار دهد. با بررسی و پیگیری کافی، دولت می تواند هویت شما را تشخیص دهد. صفحه ی تویتر مادربورد ( Motherboard ) چگونگی ردیابی و کشف اخیر FBI را اینگونه نشان می دهد:
کشف جنجالی پورن کودکان توسط FBI مضنونان بسیاری از وکلای خصوصی را در خصوص اینکه؛ چطور به این راحتی در Tor به اینگونه فعالیت ها پرداخته می شود، را درگیر ماجرا کرد. FBI با تزریق بدافزار به مرور گر، اقدام به حذف شبکه ی ناشناس کرد تا بدین ترتیب بتواند هویت ‘ بزرگترین باند عوامل پورن کودکان در روی زمین ‘ را تشخیص دهد. در این فرآیند بدافزار آدرس های IP صد ها کاربر را برملا کرد.
علاوه بر این ناشناس بودن به معنای امنیت داشتن نیست. هک شدن در شبکه ی Tor امری دشوار است، اما داستان در قسمت مرور گر فرق می کند. طبق یافته های ما در سال اخیر، NSA فرآیند کشف ورود به مرور گر شما را بسیار راحت تر از فرآیند ورود به شبکه انجام می دهد و هر بار که وارد مرور گر شما شد، می تواند همه ی فعالیت های شما را تحت نظر داشته باشد. به کمک سرویس های ارائه دهنده ی اینترنت، روش حمله ی ‘ مردی در وسط ‘ هنوز هم در Tor امکان پذیر است. Tor این چنین حملات ممکن را اینگونه پاسخگویی می کند :
” خبر خوب این است که آنها اقدام به بهره برداری از مرور گر کرده اند، یعنی دلیلی برای نقض پروتکل Tor یا بررسی ترافیک در شبکه ی Tor وجود ندارد. ( به نوعی کاربر را فریب می دهد. )


آلوده کردن لپ تاپ، تلفن یا دسکتاپ همواره آسان ترین راه تشخیص هویت کاربر ناشناس پشت صفحه کلید است.
بوسیله ی Tor می توانید با بهره برداری های مرور گری به کاربران زیادی حمله کنید، اما با این کار مورد توجه قرار خواهید گرفت. حتی اگر NSA همه ی کاربران را در هر جا تحت نظر داشته باشد، باید استراتژی انتخابی مناسبی بکار ببرد تا بتواند تشخیص دهد که کدام کاربر را باید جاسوسی بکند.
صرفاً فقط استفاده کردن از Tor برای حفظ امنیت شما از همه جوانب کافی نیست. در مرور گر Tor بهره مندی از نظارت گسترده و امنیت جامع کاربری برای کابران معمولی اینترنت امری چالش برانگیز است. این حملات نیاز جامعه ی کاربران اینترنتی برای اقدامات بیشتر در زمینه ی افزایش امنیت مرور گر و ابزار های اینترنتی را آشکار می کنند.
همانطور که سایت How-to Geek هم اشاره کرد، شما برای حفاظت خودتان از حملات ‘ مردی در وسط ‘ ( Man-in-the-Middle ) می بایست تا حد ممکن از HTTP ها استفاده کنید. خود Tor به همان میزان مرور گر اش، که قبلا ایراداتی داشته، قوی است؛ همچنین برای مطمئن شدن از کیفیت مرور گر تان همیشه آن را به روزرسانی کنید.

آیا شما باید از Tor استفاده کنید؟
همانگونه که قبل تر هم اشاره شد، اگر شما یک کاربر معمولی هستید که به دنبال بک GIF گربه است یا یک کاربر فیسبوک هستید، محتملاً نباید نگران تحت نظر بودن فعالیت تان توسط دولت باشید و در این موارد استفاده از Tor فقط سرعت تبادلات اینترنتی شما را کاهش می دهد. حتی زمانی که از Wi-Fi عمومی استفاده می کنید، منطقیست که شما ترجیح دهید بجای ناشناس بودن، اینترنت تان را امن کنید. در این موارد از استفاده کردن از HTTP در تمام سایت ها اطمینان حاصل کنید و حتی زمانی که خارج از منزل از VPN استفاده می کنید همه ی ترافیک تان را بخوبی رمزنگاری کنید.
اگر شما می خواهید بخاطر دانلود کردن فایل های حجم بالا ناشناس بمانید و نمی خواهید بقیه متوجه محتوای دانلودی شما شوند، Tor پیشنهاد خوبی نیست. در مرور گر Tor نه تنها شما ناشناس نمی مانید، بلکه خودتان نیز باعث کاهش سرعت ترافیک دیگران ( چون Tor از منابع متغییر ترافیک می گیرد. ) می شوید. در این موارد استفاده از پراکسی یا VPN توصیه می شود.
چگونگی ناشناس کردن کامل ترافیک بیت تورنت ( Bittorrent ) با پراکسی در موارد دیگر که شما می خواهید ناشناس بمانید، Tor از حقه ای استفاده می کند که هم رایگان است و هم به سادگی انجام می گیرد. ” اما ما VPN را به شما توصیه می کنیم” تا زمانی که شما از VPN برای ناشناس بودن استفاده می کنید،


این خود می تواند در قیاس با Tor مزایایی هم داشته باشد. ( با وجود اینکه در این حالت در بعضی موقعیت ها باید مبالغی پرداخت کنید. )


تشکر نشانه رضایت شماس و حمایت از ما برای ادامه
پنجشنبه 23 شهریور 1396 - 01:42
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش
1 کاربر از admin به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند : eo3 ,تازه سازي پاسخ هابرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش :
صفحه اصلی | انجمن | ورود | عضویت | خوراک | نقشه | تماس با ما | طراح
از هرگونه تاپیک غیر اسلامی خود داری فرمائید.

این قالب توسط سایت روزیکس طراحی شده است و هر گونه پاک کردن لینک طراح پیگرد قانونی دارد !